BMTD25LD78-5R Low Dock Leveler
Low Dock Leveler - Low Dock Ramp - BMTD Series by Beacon Industries
Beacon® BMTD Series
Model Number:
BMTD25LD78-5R
Capacity: 25,000 lb
Lip Projection: 17"
Ramp Length: 48"
Deck Face: 100"
Deck Width: 78"
Ramp Height: 5"
Service Range: (+5") (-5")
Shipping Weight (LBS): 1279
Shipping Class: 60
Category: Low Dock Leveler
Prop 65 WARNING
Product Info PDF: BMTD-Tech-Sheet.pdf
Beacon® BMTD Series
Model Number:
BMTD25LD78-5R
Capacity: 25,000 lb
Lip Projection: 17"
Ramp Length: 48"
Deck Face: 100"
Deck Width: 78"
Ramp Height: 5"
Service Range: (+5") (-5")