BMTD20LD78-7 Low Dock Leveler
Low Dock Leveler - Low Dock Ramp - BMTD Series by Beacon Industries
Beacon® BMTD Series
Model Number:
BMTD20LD78-7
Capacity: 20,000 lb
Lip Projection: 15"
Ramp Length: 52"
Deck Face: 100"
Deck Width: 78"
Ramp Height: 7"
Service Range: (+5") (-5")
Shipping Weight (LBS): 1210
Shipping Class: 60
Category: Low Dock Leveler
Prop 65 WARNING
Product Info PDF: BMTD-Tech-Sheet.pdf
Beacon® BMTD Series
Model Number:
BMTD20LD78-7
Capacity: 20,000 lb
Lip Projection: 15"
Ramp Length: 52"
Deck Face: 100"
Deck Width: 78"
Ramp Height: 7"
Service Range: (+5") (-5")